Kto może być objęty opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie?
Pacjent który nie wymaga dalszej hospitalizacji w oddziale intensywnej terapii lub pobytu w zakładzie udzielającym całodobowych świadczeń ale z powodu przewlekłej niewydolności oddechowej, mającej charakter stały i nieusuwalny w przewidywalnym terminie, wymaga stosowania ciągłej lub okresowej wentylacji mechanicznej przy pomocy respiratora oraz stałego specjalistycznego nadzoru lekarza, profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji. Wentylacja może być prowadzona metodą inwazyjną przez rurkę tracheostomijną, bądź nieinwazyjną przez różnorodne maski.
Przykłady jednostek chorobowych w których stosowana jest wentylacja mechaniczna respiratorem
Choroby nerwowo-mięśniowe:
– stwardnienie zanikowe boczne – SLA,
– rdzeniowy zanik mięśni – SMA,
– dystrofie mięśniowe,
– miopatie
Choroby płuc i oskrzeli:
– przewlekła obturacyjna choroba płuc – POChP,
– zwłóknienie płuc,
– pylica,
– sarkoidoza
Choroby i stany po urazie kręgosłupa szczególnie w odcinku szyjnym
Deformacje klatki piersiowej
Choroby metaboliczne:
– mukowiscydoza,
– choroba Pompego
Zespół hipowentylacji otyłych
Co wchodzi w zakres opieki?
- Przeszkolenie rodziny/opiekunów w zakresie zasad opieki nad chorym wentylowanym mechanicznie w warunkach domowych w tym obsługi sprzętu i udzielania pierwszej pomocy.
- Kompleksowa opieka medyczna obejmująca m.in.: regularne wizyty członków personelu medycznego (lekarz / pielęgniarka / fizjoterapeuta: zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia).
- Stworzenie poczucia bezpieczeństwa poprzez zabezpieczenie stałego kontaktu telefonicznego z personelem medycznym.
- Zapewnienie sprzętu medycznego takiego jak: respirator, ssak (w zależności od potrzeb pacjenta), pulsoksymetr, koncentrator tlenu (w zależności od potrzeb pacjenta) niezbędny sprzęt jednorazowy w tym do pielęgnacji tracheostomii, maski do wentylacji nieinwazyjnej, worek AMBU do awaryjnej wentylacji ręcznej. Dostawy realizowane są bezpośrednio do domu pacjenta.
- Obsługa serwisowa sprzętu.
Kryteria kwalifikacji do opieki
- Ukończenie i udokumentowanie leczenia przyczynowego.
- Wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych, uzasadniających rozpoznanie i potwierdzających niemożność stosowania innej terapii niż ciągła lub okresowa wentylacja mechaniczna.
- Zapewnienie odpowiednich warunków domowych i przeszkolenie rodziny (opiekunów), w zakresie pielęgnacji, obsługi aparatury medycznej i udzielania pierwszej pomocy tak, aby podczas stosowania terapii zapewnione było bezpieczeństwo pacjenta.
- Nieobjęcie udzielaniem świadczeń w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej lub realizowanych przez pielęgniarkę opieki długoterminowej domowej.
- Nieobjęcie udzielaniem świadczeń w zakresie leczenia obturacyjnego lub centralnego bezdechu sennego za pomocą protezy powietrznej.
- Świadczenie może być realizowane jednocześnie ze świadczeniami żywienia dojelitowego lub pozajelitowego w warunkach domowych.
Wymagane dokumenty
- Skierowanie do Zespołu Opieki Domowej dla Pacjentów Wentylowanych Mechanicznie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
- Karta informacyjna leczenia szpitalnego.
- Wyniki badań pacjenta.
- Kwalifikacja do objęcia opieką w warunkach domowych:
a) w przypadku świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagających stosowania inwazyjnej wentylacji mechanicznej – wydaną przez specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii,
b) w przypadku świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagających stosowania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej – wydaną przez specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii lub specjalistę chorób płuc. - Świadoma zgoda pacjenta (opiekuna prawnego) na ten typ leczenia.
- Ostatecznej kwalifikacji dokonuje lekarz Koordynator Zespołu Wentylacji Domowej.
Opieka nad pacjentem wentylowanym mechanicznie w warunkach domowych dla pacjentów ubezpieczonych jest w całości refundowana przez NFZ. Pacjent nie ponosi żadnych kosztów związanych z opieką personelu, udostepnieniem sprzętu, jego naprawami i serwisowaniem. Otrzymywany sprzęt jednorazowy jest również w pełni refundowany.