Profesjonalna opieka
w Twoim domu

Profesjonalna opieka
w Twoim domu

Profesjonalna opieka
medyczna w Twoim domu

Cel wentylacji mechanicznej

Jednym z najważniejszych celów domowej wentylacji mechanicznej jest umożliwienie pacjentom z niewydolnością oddechową powrotu ze szpitala do domu.

Długotrwały pobyt w szpitalu może niekorzystnie odbić się na psychice chorego oraz grozi ryzykiem dodatkowych infekcji na oddziałach szpitalnych. Pobyt w domu daje pacjentowi i jego rodzinie znacznie większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Sprzyja to zwiększeniu efektywności leczenia oraz prowadzonych zabiegów rehabilitacyjnych.

Domowe leczenie respiratorem (szczególnie forma nieinwazyjna) sprawia, że pacjent może przynajmniej częściowo wrócić do aktywności życiowej i zawodowej. Wspomaganie oddechu przy pomocy maski zazwyczaj trwa kilka godzin w ciągu doby i jest prowadzone w kilku sesjach. Jedna sesja to minimum 60-90 minut. W takim czasie mięśnie oddechowe mogą odpocząć i zregenerować się. Im bardziej zaawansowana choroba, tym dłuższe są sesje i jest ich więcej. W łagodniejszych stanach chory wentylowany jest krócej, najczęściej w nocy.

Celem domowej wentylacji mechanicznej jest również zmniejszenie objawów hipowentylacji pęcherzykowej, co pozwala na:

  • lepszą jakość oddechu (głębsze oddychanie),
  • odpoczynek i regenerację mięśni oddechowych,
  • skuteczniejszy kaszel, czyli bardziej efektywne wykrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych,
  • mniejszą liczbę i łagodniejszy przebieg infekcji płucnych,
  • zmniejszenie objawów przewlekłego zmęczenia i zaburzeń koncentracji.

Należy pamiętać, że treści zamieszczone na stronie są jedynie sugestiami i nie zastępują osobistej rozmowy z lekarzem. Tylko on / ona jest w stanie postawić ważną, opartą na dowodach diagnozę i udzielić porady lekarskiej.