Profesjonalna opieka
w Twoim domu

Profesjonalna opieka
w Twoim domu

Profesjonalna opieka
medyczna w Twoim domu

Wentylacja mechaniczna – co oznacza?

Wentylacja mechaniczna to sztuczne wspieranie lub zastępowanie oddychania u chorych, którzy nie mają możliwości samodzielnie oddychać lub mają tę możliwość, ale w ograniczonym stopniu. Wspomaganie oddychania odbywa się przy pomocy respiratora. Jest to urządzenie, które ma za zadanie zastępować lub wspomagać niewydolny oddech pacjenta. Pozwala na odpoczynek i regenerację mięśni oddechowych.

Domowa wentylacja mechaniczna jest leczeniem niewydolności oddechowej z wykorzystaniem respiratora w warunkach domowych. Pacjent znajdujący się w domu czuje się bezpieczniej i może otaczać się najbliższymi. Jeszcze niedawno respiratory były dostępne jedynie w szpitalach. Dzięki rozwojowi technologii i medycyny wprowadzono mniejsze, równie skuteczne maszyny, które można stosować w domu pacjenta.

W ramach procedury domowego leczenia respiratorem można prowadzić dwie formy wentylacji mechanicznej:

  • inwazyjną – respirator podłączony jest do tracheostomii, czyli sztucznie wytworzonej drogi oddechowej prowadzącej przez szyję bezpośrednio do tchawicy; ta metoda wentylacji mechaniczne jest stosowana u pacjentów, którzy nie oddychają samodzielnie;
  • nieinwazyjną – respirator wspiera pacjenta w oddychaniu za pomocą różnego rodzaju masek zakładanych na twarz; chory oddycha naturalnymi drogami oddechowymi przez szczelną maskę zamocowaną do jego głowy za pomocą specjalnych pasków.

Należy pamiętać, że treści zamieszczone na stronie są jedynie sugestiami i nie zastępują osobistej rozmowy z lekarzem. Tylko on / ona jest w stanie postawić ważną, opartą na dowodach diagnozę i udzielić porady lekarskiej.